Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Këshilli i Sigurimit i KB përmes një deklarate dënoi dhunën pas zgjedhore në Kenia dhe mbështeti përpjekjet e ish kreut të organizatës botërore Kofi Annan për të ndërmjetësuar në krizën. Më herët, emisarja amerikane në Kenia, Jendayi Frazer tha se konflikti atje tash është kapluar nga "spastrimi etnik" ndërmjet grupeve rivale.
Më shumë se 800 vetë e humbën jetën në dhunën që shpërtheu pas zgjedhjeve të 27 dhjetorit.
XS
SM
MD
LG