Ndërlidhjet

N'DJAMENA


Ministri i Mbrojtjes i Francës Herve Morin konfirmoi se kryengritësit që i kanë mundur forcat qeveritare në Chad dhe hynë në kryeqytetin N'Djamena, tash i janë afruar pallatit presidencial. Raportet tjera thonë se pjesa më e madhe e kryeqytetit është nën kontrollin e kryengritësve. Në Chad Franca ka rreth 2 mijë ushtarë dhe rreth po aq civilë.
Presidenti i Francës Nicolas Sarkozy ka biseduar sot me telefon me presidentin Idriss Deby, por nuk janë dhënë detaje të bisedës së tyre.
XS
SM
MD
LG