Ndërlidhjet

KABUL


Komandanti i lartë i ushtrisë amerikane, James Convay tha se Pentagoni nuk ka situatë të qartë të luftës në Afganistan. Sipas tij, komandantët ushtarakë amerikanë në terren kanë theksuar si shenja të progresit, dështimin e militantëve talibanë që ta fillojnë ofensivën gjatë pranverës apo verës së vitit të kaluar dhe vrasjen e disa liderëve talibanë.
Por, ai tha se raportet e shërbimeve të zbulimit tregojnë se sulmet e talibanëve dhe viktimat që ato i shkaktuan po rriten.
XS
SM
MD
LG