Ndërlidhjet

CARACAS


Presidenti i Venecuelës Hugo Chavez u kërcënua se do ta ndërpresë furnizimin me naftë Shteteve të Bashkuara pasi gjiganti i naftës Exxon Mobil e fitoi lëndën gjyqësore për t'i ngrirë asetet e Venecuelës në vlerë prej 12 miliarda dollarë.
Kompania amerikane ndërmori hapa gjyqësorë në SHBA, Britani dhe Holandë, pasi Venecuela vendosi t'i nacionalizojë fushat e naftës.
XS
SM
MD
LG