Ndërlidhjet

MOSKË


Kancelarja gjermane sot e bën vizitën e parë në Rusi.
Angela Merkel, e cila e flet rrjedhshëm rusishten, me presidentin Vladimir Putin do të diskutojë çështje të energjisë, "partneritetin strategjik" midis Gjermanisë dhe Rusisë, si dhe çështjen bërthamore të Iranit.
Zyrtarët gjermanë thanë se Merkel pritet të përpiqet të bindë Putinin që t'u bashkangjitet Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara, që çështja e Iranit të referohet në Këshillin e Sigurimit të KB.
XS
SM
MD
LG