Ndërlidhjet

BEJRUT


Protestuesit në kryeqytetin e Libanit sot i vunë zjarrin misionit të Danimarkës, në shenjë proteste kundër botimit të karikaturave të profetit Muhamed në gazetat evropiane.
Të paktën 18 njerëz u lënduan kur forcat e sigurisë hapën zjarr dhe përdorën gaz lotsjellës, kurse demonstrantët hodhën gurë ndaj policisë, dogjën disa automjete dhe u vërsulën me tërbim në pjesën krishtere të qytetit.
Qeveria daneze u bëri thirrje shtetasve të vet të largohen nga Libani.
Irani ndërkaq sot e tërhoqi ambasadorin e vet nga Danimarka.
XS
SM
MD
LG