Ndërlidhjet

MOSKË


20 shkurti do jetë data e takimit mes Rusisë e Iranit për të diskutuar propozimin e Moskës për prodhimin e uraniumit të pasuruar në territorin rus. Kjo është konfirmuar nga burimet diplomatike ruse.
Irani njoftoi se ka filluar aktivitetet për pasurimin e uraniumit, pas vendimit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore për ta çuar Iranin para Këshillit të Sigurimit për shkak të programeve bërthamore. Moska kundërshton vendosjen e sanksioneve ndaj Iranit.
Shtetet e Bashkura dhe Bashkimi Evropian dyshojnë në qëllimet paqësore të Teheranit dhe besojnë se ky i fundit synon prodhimin e armëve bërthamore.
XS
SM
MD
LG