Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria e Shteteve të Bashkuara tha se në ditën e parë të operacionit në verilindje të Samaras nuk është luftuar nga ajri. Rreth 41 militantë të dyshuar janë arrestuar dhe janë kapur uniforma, armë e mjete shpërthyese.
Banorët e rajonit njoftojnë për prani të madhe të trupave amerikane dhe irakiane dhe për shpërthime të fuqishme që dëgjohen nga distanca.
Në operacionin që raportohet të jetë më i madhi që nga fillimi i luftës në Irak, janë përfshirë rreth 1 mijë e 500 trupa, dhe mbi 50 helikopterë ushtarakë.
XS
SM
MD
LG