Ndërlidhjet

MINSK


Autoritetet në Bjellorusi po ngrejnë akuza kundër udhëheqësit të opozitës Aleksandër Milinkeviç për organizimin e protestave që kundërshtonin fitoren e Aleksandër Llukashenkos në zgjedhjet presidenciale.
Milinkeviç rrezikon 15 ditë burg.
Një tjetër udhëheqës i opozitës, Aleksandër Kazulin është dënuar me 15 ditë ditë burg nën të njëjtat akuza.
Mbi 500 njerëz janë dënuar, përfshi dhe 21 qytetarë të huaj, lidhur me protestat e opozitës.
XS
SM
MD
LG