Ndërlidhjet

PRISHTINË


Albert Rohan, zëvendës i të dërguarit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Martti Ahtisaari tha sot në Prishtinë se bisedat për decentralizim ndërmjet Kosovës e Serbisë do të vazhdojnë në nivel ekspertësh. Ai ka thënë se Prishtina dhe Beogradi janë pajtuar që komunat e reja duhet të kenë së paku 5 mijë banorë, me së paku 70 % serbë. Sipas fjalëve të tij, pala serbe ka propozuar 14 komuna të reja dhe zgjerimin e katër komunave ekzistuese, ndërsa pala kosovare themelimin e tri komunave të reja dhe modifikimin e një tjetre. Këto komente zoti Rohan i bëri pas takimeve me Ekipin Negociator të Kosovës dhe me përfaqësues të serbëve.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG