Ndërlidhjet

PEKIN


Kanclerarja e Gjermanisë, Angela Merkel arriti sot në Pekin. Është thënë se kjo vizitë ka për qëllim zhvillimin tregtar dhe të kërkoj nga Kina që të luaj rol më të madh në krizat lidhur me Iranin dhe Darfurin në Sudan. Pritet që nesër, kancelarja Merkel do të takohet me presidentin e Kinës, Hu Jintao dhe me kryeministrin Wen Jiabao. Siç raporton agjencia DPA, zonja Merkel planifikon ta shtroj çështjn e të drejtave të njeriut dhe do të takohet me liderët e shoqërisë civile kineze.
XS
SM
MD
LG