Ndërlidhjet

SOÇI


Rusia dhe Bashkimi Evropian në takimin e rradhës të mbajtur në Soçi të Detit të Zi bënë të ditur se është në interesin e përbashkët të ulin tensionet rreth furnizimit me energji. Megjithatë dallimet kanë qenë të konsiderueshme edhe gjatë këtij takimi.
Presidenti rus Putin tha se Evropa duhet të ndërmarrë disa hapa reciproke nëse do të ketë më shumë qasje në tregun rus të energjisë.
Brukseli dhe Moska nënshkruan dhe marrëveshjen për lehtësimin e vizave.
XS
SM
MD
LG