Ndërlidhjet

BEJRUT


Gazetarja egjiptiane Dina Abdel Mooti Daruish është fituesja e parë e çmimit evropian për lirinë e shtypit. Daruish e fitoi çmimin prej 15 mijë eurosh për një artikull ku pasqyrohet dhuna policore kundër gazetarëve gjatë zgjedhjeve të vitit të kaluar në Egjipt.
Çmimi është krijuar për të nderuar shkrimtarin dhe gazetarin libanez Samir Kasi, një nga kritikët më të zëshëm të ndërhyrjes ushtarake siriane në Liban. Kasir u vra vjet nga shpërthimi i një bombe në Bejrut.
XS
SM
MD
LG