Ndërlidhjet

PRAGË


Kryeministri i Çekisë, Jirzi Paroubek, tha se mund t'a sfidojë rezultatin e zgjedhjeve, pak pasi lideri i opozitës Mirek Topolanek pohoi fitoren.
Rezultatet preliminare i dhanë epërsi konservatorëve nga Partia Demokratike Qytetare, por jo aq sa duhet për të formuar qeverinë.
Vëzhguesit parashohin negociata të ndërlikuara për qeverinë e re, madje dhe përsëritje të zgjedhjeve.
XS
SM
MD
LG