Ndërlidhjet

PRISHTINË


Lëvizja Vetëvendosje sot edhe përmes protestës ka kërkuar largimin e UNMIK-ut nga Kosova.
Këtë herë, aktivistët e Vetevendojes kanë bllokuar hyrjet kryesore të selisë së UNMIK-ut në Prishtinë. Pjesmarrësit e protestës kërkuan zbatimin e së drejtës së popullit për vetëvendosje, ndalimin e ndarjes së Kosovës si dhe ka akuzuan institucionet e Kosovës për servilizëm ndaj UNMIK-ut. Kryeministri Çeku ka kërkuar zhbllokimin e selisë së UNMIK-ut, ndërsa motivin e protestës e ka quajtur të pakuptimtë.
XS
SM
MD
LG