Ndërlidhjet

BRUKSEL


Fuqitë kryesore negociuese në Lindjen e Mesme, të njohur si Kuarteti, kanë arritur një marrëveshje për të mbëshetur një plan të Bashkimit Evropian që u jep ndihmë paletinezëve. Plani i Kuartetit, që përfshin Shtetet e Bashkuara, Rusinë, OKB-në dhe BE-në, synon të parandalojë krizën humanitare në territoret palestineze duke kanalizuar fonde nëpërmjet agjencive të ndihmës dhe jo nëpërmjet qeverisë së Hamasit. Presidenti paletinez, Mahmoud Abbas, e ka quajtur marrëveshjen një hap përpara, por jo i mjaftueshëm, sepse nuk përfshin rolin e qeverisë palestineze.
XS
SM
MD
LG