Ndërlidhjet

TOKIO


Japonia ka kërkuar nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara që me shpejtësi të miratoj rezolutën me të cilën kërkohet zbatimi i sanksioneve kundër Koresë Veriore për shkak të testimit të paradokohshëm të raketave.
Zëvendës ministri i Jashtëm japonez Jasuhisa Shizoaki ka thënë se aspekti kohor i miratimit të rezolutës është shumë i rëndësishëm.
Rusia dhe Kina kanë kundërshtuar fuqishëm miratimin e kësaj rezolute.
XS
SM
MD
LG