Ndërlidhjet

QYTETI GAZËS


Një operacion i madh ushtarak izraelit është duke vazhduar në Gaza në kundërpërgjigje të kapjes së një ushtari izraelit përpara dy javësh nga militantët palestinezë.
Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Anan ka paralajmëruar se civilët palestinezë në atë zonë ndodhen në një situatë të vështirë humanitare, veçanërisht për shkak të sulmeve ajrore izraealite ndaj uzinës së vetme të prodhimit të energjisë në atë zonë. Ndërkohë edhe ministri i autoritetit palestinez për negociatat Saeb Erekat ka bërë thirrje për ndihmë popullatës civile.
Agjencitë e OKB-së thonë se Izraeli duhet të lejojë asistencën humanitare dhe karburantet që të mbërrijnë tek banorët e Gazës.
XS
SM
MD
LG