Ndërlidhjet

HAGË/PRISHTINË


Ka vazhduar sot dita e dytë e gjykimit të Millan Millutinoviçit dhe pesë ish zyrtarëve të lartë serbë për krimet e kryera në kosovë. Dëshmitarja e sotme ka sjellë fakte për politikat institucionale të Beogradit ëpr dëbimin dhe vrasjen masive të shqiptarëve të Kosovës gjatë viteve 1998 – 99.
Në Kosovë heqja nga lista e aktakuzës kundër Milan Milutinoviqit dhe të akuzuarve tjerë e masakrës së Recakut, Dubravës dhe Padallishtës ka shaktuar reagime tek të mbijetuarit e këtyre masakrave dhe tek aktivistët për mbrojtjen e të drejtave të njeriut.
XS
SM
MD
LG