Ndërlidhjet

GAZA


Izraeli ka vrarë së paku nëntë palestinezë, përfshi dhe disa fëmijë gjatë sulmeve ajrore të mëngjesit të sotëm në qytetin e Gazës.
Burimet ushtarake izraelite thanë se sulmi ishte drejtuar kundër një shtëpie që përdorej nga militantët e Hamasit.
Hamasi ka pranuar se një nga drejtuesit e vet ishte në mesin e të plagosurve.
Izraeli do vazhdojë sulmet ushtarake në Gaza deri në dorëzimin e ushtarit të rrëmbyer nga militantët më 25 qershor.
Po sot trupat izraelite kanë hyrë në jug të Libanit, pasi guerrilet e Hezbullahut kanë rrëmbyer dy ushtarë izraelitë në kufirin mes dy vendeve.
Kryeministri izraelit Olmert tha se militantët do paguajnë një çmim të lartë për veprimet e tyre.
XS
SM
MD
LG