Ndërlidhjet

SHËN PETERSBURG


Kryeministri britanik, Tony Blair ka ftuar sot për vendosjen e forcës ndërkombëtare ne jug të Libanit ."E vetmja mënyrë, sipas pikëpamjes sime, që të kemi ndalje të armiqësive, është që të vendosim një forcë ndërkombëtare, në atë hapësirë, që do t'i ndalë bombardimet, që i bëhen Izraelit. Kjo gjë do t'i jepte arsye Izraelit që t'i ndalë sulmet kundër Hezbollahut", tha kryeministri britanik, Tony Blair. Njëkohesisht sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice tha se kërkohet izolimi i ekstremistëve, që do të thotë, kthim te rezoluta 1559, që parasheh mbrojtjen e sovranitetin të Libanit dhe çarmatimin e grupeve të paautorizuara.
Liderët e tetë vendeve më të industrializuara të botës, në samitin e tyre në Shën Petersburg e kanë vënë në qendër të agjendës, krizën në Lindjen e Mesme. në përfundim të samitit, Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, ka bërë apel për qetësi në Lindjen e Mesme.
Shefi i diplomacisë evropiane, Havier Solana pas kthimit nga vizita në Liban, tha se armëpushimi ndërmjet Izraelit dhe Libanit është ende larg arritjes.
XS
SM
MD
LG