Ndërlidhjet

BRUKSEL


Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Kofi Annan ka thënë sot në Bruksel se pret të shihen rezultatet e negociatave të udhëhequra nga Marti Ahtisari për të vendosur se si duhet vazhduar më tutje. Këto komente Annan i bëri pas takimit me kreun e Komisionit Evropian Jose Emanuel Barroso.
"Ne nuk jemi duke punuar për të imponuar zgjidhjen dhe për këtë kam emëruar zotin Ahtisari si ndërmjetësuesin tim", tha Annan.
Edhe Barroso ka mbështetur punën e Ahtisarit duke theksuar se zgjidhja për Kosovën duhet të jetë e qëndrueshme dhe në përputhje me prespektivën evropiane të rajonit.
Barroso është takuar sot dhe me presidentin serb Boris Tadiç. Ky i fundit nuk ka mundur të qartësojë pjesëmarrjen e tij në takimin e nivelit të lartë në Vjenë më 24 korrik me ndërmjetësimin e Ahtisarit.
XS
SM
MD
LG