Ndërlidhjet

LONDËR


Kriza në Lindjen e Mesme ka qenë në qendër të zhvillimeve ndërkombëtare. Kryeministri britanik Toni Bler ka folur në Dhomën e Ulët të Parlamentit. " Është e rëndësishme që përgjigja e Izrealit të jetë e barazpeshuar dhe të bëjë maksimumin për të zvogluar viktimat në mesin e civilëve. Por më duhet të them se kjo gjendje do të ndërpritej menjëher nëse Hesbollahu do të lironte ushtarët e rrëmbyer dhe do ti jepte fund sulmeve me raketa në Haifa që synojnë të vrasin civilë të pafajshëm" tha Bler
Në të njëjtën frymë ka qenë edhe deklarata e presidentit frances Zhak Shirak : "Nga njëra anë duhet të lirohen ushtarët izraelit të rrëmbyer nga Hamasi dhe Hesbollahu, si dhe t'i jepet fund sulmit me raketa ndaj Izraelit. Por duhet që të ndalen edhe bombardimet e Izraelit të cilat po shkatrrojnë pjesë jetike për Libanin" tha Shirak.
XS
SM
MD
LG