Ndërlidhjet

LUBJANË


Kryeministri i Kosovës Agim Çeku gjatë qëndrimit në Slloveni ka deklaruar se procesi i përcaktimit të statusit do të përfundojë deri nga fundi i këtij viti dhe se Kosova do të pavarësohet.
Agim Çeku ka biseduar me kryeministrin Janez Jansha, kryetarin e parlamentit Franc Cikjati dhe me shefin e diplomacisë Dimitrij Rupel.
Ministri i jashtëm slloven Dimitrij Rupel pas takimit ka thënë se pavarësia e Kosovës në këtë çast duket realitet.Ai ka shtuar se Sllovenia dëshiron marrëdhënie të mira më Kosovën dhe Serbinë.
XS
SM
MD
LG