Ndërlidhjet

JERUSALEM


Kanë vazhduar luftimet mes Izraelit dhe Hezbullahut në jug të kufirit libanezo-izraelit. Ushtria izraelite po kërkon brenda territorit libanez bunkerët ku mbahen armatimet e Hezbullahut.
Televizioni Al Xhazira ka njoftuar se tre ushtarë izraelit janë vrarë nga përleshjet e sotme.Ndërkaq kryeministri libanez, Fuat Siniora ka bërë të ditur sot se nga sulmet e Izraelit rreth gjysëm milioni njerëz janë dëtyruar të lëshojnë shtëpitë e tyre.
Rreth 40 marinsa amerikane janë ulur në Bejrut të mundësojnë evakuimin e qytetarëve amerikanë nga Libani.
Në Qipro, ku po vendosen të evakuuarit janë shfaqur vështirësitë e para."Bëhet fjalë për një numër shumë të madh të njerëzve, rreth 60 mijë. Nëse këta rrijnë në Qipro qoftë dhe për pak ditë do përballemi me një detyrë thuajse të pamundur", vlerësoi sot ministri i jashtëm qipriot, Georgios Lilliakis.
XS
SM
MD
LG