Ndërlidhjet

JERUSALEM


Izraeli ka vendosur tanket dhe trupat ushtarake në kufi me Libanin sot, pasi iu ka bërë thirrje popullatës civile që menjëher të largohen nga jugu i këtij vendi. Izraeli poashtu ka urdhëruar mijëra ushtarë rezervë që të lajmërohen për mobilizim i cili shihet si përgatitje e një ofensive të mundshme të Izraelit në Liban. Ndërkohë artileria izraelite ka vazhduar sot me sulmet në pozicionet e Hezbollahut.
Ministri i mbrojtjes i Izraelit, Amir Peretz ka paralajmëruar se Izraeli mund të nisë një ofensivë të gjërë në Liban nëse është e nevojshme për shkatërrimin e luftëtarëve të Hezbollahut.
Ndërkaq ministri libanez i mbrojtjes, Elies Al Mur ka thënë se vendi i tij është i gatshëm të mbrohet nga një ofensivë e mundshme
"Mund të ju siguroj se ushtria e Libanit do ta mbrojë vendin në mënyrën më të mirë që mundet. Ne do të mbrojmë vendin deri në ushtarin e fundit" ka thënë Al Mur.
XS
SM
MD
LG