Ndërlidhjet

JERUSALEM


Ministri izraelit i Mbrojtjes Amir Perec ka deklaruar se ofenziva në Liban do të vazhdojë dhe se përmes saj synohet dëbimi i guerilëve të Hezbollahut nga rrypi kufitar.
Ministri Perec pas takimit me ministrin e Jashtëm gjerman Frank Walter Shtainmair ka thënë se Izraeli është i gatshëm të pranojë vendosjen e paqëruajtësve ndërkombëtarë në jug të Libanit. Perec ka vënë në pah se kjo forcë do të duhej të udhëhiqej nga NATO.
Bisedimet me ministrin gjerman ishin të parat në vargun e takimeve diplomatike që kanë për qëllim përfundimin e konflikteve.
Vonë pasdite në Lindjen e Mesme arrin edhe sekretarja amerikane e shtetit Kondoliza Rajs.
XS
SM
MD
LG