Ndërlidhjet

PRISHTINË


Arritja e marrëveshjeve reale për çështjet teknike, duhet të jetë prioritet kryesor për Prishtinën dhe Beogradin në javët e ardhshme, tha gjatë qëndrimit të tij në Prishtinë, i dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për statusin e Kosovës, Frank Wisner. Ai, pas një takimi që ka pasur me Ekipin Negociator, ka shprehur admirimin për sjelljen e palës kosovare gjatë negociatave në Vjenë, ndërsa takimin e ka quajtur sërish një moment historik. " SHBA-të dhe ekipi i unitetit do të punojnë ngushtë së bashku me presidentin Ahtisari, që ka përkrahjen tonë të plotë për të përfunduar çështjet e mbetura, që duhet të zgjidhen, ashtu që marrëveshja për statusin final të arrihet para fundit të vitit 2006, tha ambasadori Wisner duke shtuar se pikërisht ky edhe është qëllimi i SHBA-ve.
XS
SM
MD
LG