Ndërlidhjet

PRAGË


Presidenti francez Zhak Shirak ka dënuar sulmin e sotëm të Izraelit në jug të Libanit. Shirak ka thënë se incidenti nënvizon nevojën e një armëpushimi të menjëhershëm. Mbreti Abdullah i Jordanisë, aleat i SHBA-së dhe një prej vendeve të pakta arabe që ka marrëdhënie diplomatike me Izraelin e quajti sulmin ajror izraelit një krim të shëmtuar dhe shkelje të hapur të ligjit ndërkombëtar.
Sekretarja e jashtme britanike, Margaret Beckett tha se vrasja e civilëve ishte shqetësuese dhe shtoi se qeveria britanike vazhdimisht i kishte bërë thirrje Izraelit të vepronte në mënyrë të përmbajtur.
XS
SM
MD
LG