Ndërlidhjet

BEJRUT


Kryeministri i Libanit Fuad Siniora tha se ofenziva 3-javëshe izraelite kundër Hezbollahut në Libanin jugor rezulton me mbi 900 të vrarë dhe 3 mijë të plagosur.
Duke iu drejtuar me një video-mesazh liderëve të vendeve myslimane në samitin në Malajzi, ai tha se 1/3 e viktimave janë fëmijë, ndërsa rreth 1 milionë njerëz apo një e katërta e popullsisë janë zhvendosur.
Ndërkohë, aeroplanët izraelitë sot i vazhduan sulmet ajrore në pozicionet e Hezbollahut në paralagjet jugore të Bejrutit dhe gjetkë në Liban.
Në Libanin jugor, një ushtar izraelit u vra dhe 4 u plagosën në luftimet me guerilët e Hezbollahut. Kjo e rriti në 37 numrin e ushtarëve izraelitë të vrarë në 3 javë luftime.
XS
SM
MD
LG