Ndërlidhjet

PRISHTINË


Forcat paqeruajtëse në NATO-s nuk kanë arritur deri më tash të sigurojnë ndonjë dëshmi për ekzistimin e grupeve paramilitare serbe që veprojnë në veriun e Kosovës, tha sot në Zveçan komandanti i krahut jugor të NATO-s për Evropën admirali Harri Ulrich. Ai i bëri këto komente pasi i shoqëruar nga komandanti i sektorit verior të KFOR-it gjenerali Jean Jacques Bart, kishte takuar zyrtarë të komunave veriore të Kosovës të banuara nga shumicë serbe. Admirali Ulrich tha se kishte pasur një takim konstruktiv me liderët e komunave veriore të Kosovës dhe situatën në veri e cilësoi të të qetë dhe të qëndrueshme, duke mohuar pohimet se grupe paramilitare serbe veprojnë në pjesën veriore të Kosovës.
XS
SM
MD
LG