Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara kanë vendosë marrëdhënie diplomatike me Malin Zi, ka kumtuar mbrëmë vonë Departamenti amerikan i shtetit. Në këtë kumtesë mëtutje thuhet se Shtetet e Bashkuara mirëpresin përkushtimin e Malit të Zi që të jetë një anëtarë përgjegjës i familjes evro-atlantike dhe i bashkësisë së gjërë ndërkombëtare. Mali i Zi e shpalli pavarësinë nga Serbia më 3 qershor të këtij viti ndërsa më 28 të po këtij muaji, u pranua në Kombet e Bashkuara, si anëtari i 192-të i Organizatës botërore.
XS
SM
MD
LG