Ndërlidhjet

MOSKË


Të gjithë 160 udhëtarët dhe 10 anëtarët e ekuipazhit raportohet të kenë vdekur kur aeroplani rus u rrëzua në territorin e Ukrainës. Më herët, zyrtarët rusë të emergjencave thanë se janë gjetur 30 kufoma në vendin e rrëzimit afër qytetit Donetsk.
Aviokompania Pulkovo, të cilës i përkiste aeroplani TU-154, tha se në mesin e udhëtarëve ishin 45 fëmijë. Nuk është e qartë se çfarë mund të ketë shkaktuar rrëzimin e aeroplanit.
Një zyrtar i Ukrainës tha se pilotët kanë raportuar zjarr brenda aeroplanit në kohën kur fluturakeja gjendej në rreth 10 mijë metra lartësi.
Aeroplani fluturonte nga Rusia jugore për në Shën Petersburg.
XS
SM
MD
LG