Ndërlidhjet

BESLAN


Republika ruse e Osetisë Veriore e shënon sot dy vjetorin e tragjedisë së pengmarrjes në shkollën e Beslanës. Qindra prindër dhe fëmijë u mblodhën në shkollën ku militantët morën peng rreth 1000 fëmijë dhe të rritur, duke kërkuar përfundimin e luftës në Çeçeninë fqinje. Pengmarrja përfundoi pas 3 ditësh me një sulm kaotik të forcave të sigurisë, në të cilin e humbën jetën mbi 330 njerëz.
XS
SM
MD
LG