Ndërlidhjet

XHEDAH


Në Xhedah të Arabisë Saudite, nesër takohen zyrtarë të lartë të sigurisë së vendeve fqinje me Irakun për të diskutuar rreth masave të sigurisë që duhet ndërmarrë me qëllim të ndaljes së dhunës sektariane në Irak. Sipas zyrtarëve irakian të sigurisë, në këtë takim do të kërkohet nga vendet fqinje më shumë siguri në pikat kufitare dhe në aspekte të tjera, me qëllim që të ndikojnë sado pak në ndaljen e dhunës mes muslimanëve sunit dhe shiit, që u përhap në Irak që nga ndërhyrja e SHBA-ve në vitin 2003.
XS
SM
MD
LG