Ndërlidhjet

BANGKOK


Raportohet se elementë të ushtrisë së Tajlandës kanë ndërmarrë grusht shteti kundër kryeministrit Thaksin Shinawatra, duke e shpallur pushtetin e përkohshëm besnik ndaj mbretit.
Raportohet se ushtria dhe policia e kanë marrë kontrollin në Bangkok dhe në rajonet për rreth, dhe kanë bërë thirrje për qetësi.
Kryeministri Shinawatra, i cili gjendet në Nju Jork ku merr pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të KB, ka bërë thirrje për gjendje të jashtzakonshme. Ai u ka urdhëruar trupave të mos veprojnë ilegalisht, ndërsa njoftohet se ka shkarkuar shefin e shtatmadhorisë.
XS
SM
MD
LG