Ndërlidhjet

PRISHTINË


Kryeministri i Kosovës Agim Çeku e ka hedhur poshtë kundërshtimin e ashpër të Serbisë ndaj përpjekjeve të Kosovës për pavarësi, duke insistuar se dekadat e gjakderdhjes në Ballkan kanë përfunduar dhe Beogradi "kurrë më nuk do ta pushtojë Kosovën", sepse "nuk kanë guxim".
Në një intervistë për Associated Press, Çeku i ka dënuar shpërthimet e fundit, përfshirë atë në të cilin u plagosën 4 serbë.
Kryeministri i Kosovës, me këtë rast i ka akuzuar nacionalistët serbë për përdorimin e "propagandës primitive", për të nxitur tensione etnike, në kohën kur Kombet e Bashkuara janë afër vendimit për shtetësinë e mundshme të Kosovës.
XS
SM
MD
LG