Ndërlidhjet

Pas dorëheqjes, Kurti takon ish-ministrin Latifi


Ish-ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. 7 tetor 2022.
Ish-ministri i Shëndetësisë, Rifat Latifi, gjatë takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. 7 tetor 2022.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zhvilluar një takim me Rifat Latifin, i cili dha dorëheqje nga posti i ministrit të Shëndetësisë.

“Kryeministri Kurti shprehu mirënjohje për punën, angazhimin dhe kontributin e tij”, u tha në njoftimin e Zyrës së Kurtit.

Ndërkaq, Latifi u tha se ka shprehur gatishmërinë për vazhdimin e mbështetjes së sektorit të shëndetësisë së Kosovës.

Pas dorëheqjes së Latifit, Kurti ka emëruar zëvendësministren Dafina Gexha-Bunjaku në postin e ushtrueses së detyrës së ministres së Shëndetësisë.

Latifi në detyrën e ministrit ishte emëruar në nëntor të vitit të kaluar.

Ai kishte ardhur në këtë pozitë pas dorëheqjes së Arben Vitisë.

Në shtator Qeveria e Kosovës ka themeluar Komisionin Ekzekutiv për Shëndetësi i cili udhëhiqet nga kryeministri Kurti.

Sipas vendimit të Qeverisë, disa nga përgjegjësitë e këtij komisioni janë zhvillimi i sistemit informativ i sistemit shëndetësor, në të gjitha nivelet e sektorit publik dhe privat, analiza dhe definimi i ndarjes dhe bashkëpunimit publiko-privat në shëndetësi si dhe reforma tjera në sistemin shëndetësor të Kosovës.

Ky Komision deri më tani ka zhvilluar disa takime.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG