Ndërlidhjet

Biden pritet të emërojë ambasadore në Rusi një diplomate që ka shërbyer më parë atje


Armenia-Lynne Tracy, Ambasadore e SHBA-së në Armeni. 26 korrik 2022.
Armenia-Lynne Tracy, Ambasadore e SHBA-së në Armeni. 26 korrik 2022.

Mediat amerikane po raportojnë se presidenti amerikan, Joe Biden, ka vendosur të emërojë ambasadore të SHBA-së në Rusi, Lynne Tracy, një veterane e shërbimit të jashtëm me shumë vite përvojë në çështjet ruse.

Media kryesore amerikane, përfshirë CNN, Associated Press dhe Reuters, cituan burimet e tyre të kenë thënë se propozimi do t'i paraqitet Senatit sapo Rusia ta miratojë emrin e saj, siç e thotë protokolli standard diplomatik.

Deri tani as Shtëpia e Bardhë dhe as Departamenti i Shtetit nuk i kanë komentuar raportimet e mediave.

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve, RIA Novosti, duke cituar Kremlinin, raportoi më 15 shtator se "vështirë se ka shpresë" që marrëdhëniet mes dy vendeve të përmirësohen nën ambasadorin e ri.

Nëse miratohet emri i saj, Lynne Tracy, aktualisht ambasadorja e SHBA-së në Armeni, do të zëvendësojë John Sullivan, i cili përfundoi mandatin e tij më 4 shtator.

Tracy shërbeu si zëvendësshefe e misionit në Ambasadën e SHBA-së në Moskë nga viti 2014 deri në 2017.

Raportet mes dy shteteve janë përkeqësuar pothuajse në nivelin e pas Luftës së Ftohtë, qëkur Rusia nisi pushtimin e paprovokuar të Ukrainës më 24 shkurt. Për shkak të luftës, SHBA-ja dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur disa runde sanksionesh të ashpra ndaj Moskës.

XS
SM
MD
LG