Ndërlidhjet

Triumfi mbi ankthin; simptomat, zgjidhjet dhe rrugëtimi drejt ‘çlirimit’


Triumfi mbi ankthin; simptomat, zgjidhjet dhe rrugëtimi drejt ‘çlirimit’
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:36:28 0:00

Ankthi, i karakterizuar nga shqetësimi i vazhdueshëm, brenga dhe frika, prek miliona njerëz në mbarë botën, duke ndikuar negativisht në jetën e përditshme dhe mirëqenien e përgjithshme. Të dhënat në Kosovë tregojnë për numër të madh të atyre që vuajnë nga ankthi, por hezitojnë të trajtohen për shkak të stigmatizimit. Në sezonin e ri të podkastit Libertas flasim për shëndetin mendor. Episodin e parë ia kemi kushtuar pikërisht ankthit. Me psikologun klinik, Visar Sadiku, analizojmë simptomat e ankthit dhe flasim për zgjidhjet efektive që ofron trajtimi. Ai jep informata të vlefshme për të kuptuar, menaxhuar dhe kapërcyer ankthin.

XS
SM
MD
LG