Ndërlidhjet

Balerina që lidhi gjenerata


Balerina që lidhi gjenerata
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

Balerina kosovare, Sabrie Spahiu, nisi rrugëtimin në këtë art rreth 50 vjet më parë. Ajo i takon gjeneratës së parë të balerinëve të Trupës së Baletit të Kosovës. Në moshën kur mund t’i jepte më së shumti skenës së baletit, bashkë me kolegët e saj mbetën pa punë, për shkak të masave të dhunshme të regjimit të atëhershëm serb. U rikthye në skenë pas luftës, për të luajtur dy shfaqjet e fundit dhe për të krijuar gjeneratën e re të balerinëve.

XS
SM
MD
LG