Ndërlidhjet

Barka ‘fluturuese’ që mund ta shpëtojë Venecian


Barka ‘fluturuese’ që mund ta shpëtojë Venecian
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

Venecia, e pëlqyer kudo në botë për kanalet, artin dhe historinë e saj arkitekturore, gjithmonë ka jetuar në një gjendje të brishtë. Barkat përbëjnë mënyrën kryesore të transportit këtu, por lëvizjet nga valët janë armik i vazhdueshëm i qytetit piktoresk, i ndërtuar mbi një lagunë baltake me ujë të kripur, në bregun verilindor të Italisë. Tani, një barkë elektrike, e dizajnuar në Suedi, e cila fluturon mbi ujë, mund të jetë zgjidhja për problemin e qytetit me erozionin. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG