Ndërlidhjet

Lajm i jashtëzakonshëm

Sarajevë: Lirohen dy të dyshuar për krime lufte


Sarajevë: Lirohen dy të dyshuar për krime lufte
Ju lutem të prisni
Embed

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

Mbështetësit kanë përshëndetur dy veteranë të luftës së Bosnjës, pasi një Gjykatë në Sarajevë, i ka liruar ata nga akuzat për krime lufte. Sabahudin Muhic, ushtar i ushtrisë myslimane të Bosnjës, është larguar nga gjykata. Po ashtu, Naser Oric, u largua nga ndërtesa e gjykatës. Oric, ishte komandant i forcave myslimane të Bosnjës, në rajonin e Srebrenicës. Oric dhe Muhic, ishin akuzuar për vrasjen e tre të burgosurve të luftës, me etni serbe më 1992. Oric konsiderohet hero nga shumë boshnjakë, për rolin e tij në mbrojtje të myslimanëve në luftën gjatë viteve 1992-95 në Bosnjë. (Video: Shërbimi i Ballkanit i Radios Evropa e Lirë)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG