Ndërlidhjet

Kosova regjistron një viktimë dhe rreth 500 raste me COVID-19


Brenda njësisë së kujdesit intensiv në Klinikën për Sëmundje Infektive, në Prishtinë. 1 shtator 2021.
Brenda njësisë së kujdesit intensiv në Klinikën për Sëmundje Infektive, në Prishtinë. 1 shtator 2021.

Një person ka vdekur dhe 483 të tjerë janë infektuar me koronavirus, bëri të ditur më 18 gusht Ministria e Shëndetësisë së Kosovës.

Sipas njoftimit, rastet e reja dolën pas testimit të 1.598 mostrave, apo 30.22 për qind e testimeve rezultuan pozitivë për sëmundjen COVID-19.

Numri i infektimeve është më i ulët krahasuar me një ditë më parë, kur u regjistruan 783 raste.

Ministria e Shëndetësisë po ashtu njoftoi se në 24 orët paraprake janë shëruar edhe 1.196 persona. Ndërkaq, raste aktive janë 4.874.

Kosova po vazhdon vaksinimin kundër koronavirusit, pavarësisht se numri i personave që po vaksinohen në baza ditore është i ulët. Autoritetet shëndetësore bën të ditur se vetëm në 24 orët paraprake kanë administruar 45 vaksina kundër koronavirusit.

Në Kosovë të drejtë vaksinimi kanë të gjithë personat nga mosha 12-vjeçare. Nga mosha 18 e sipër, qytetarët mund të vaksinohen me tri doza të vaksinës, ndërkaq ata mbi 60 vjeç dhe personat më të ndjeshëm mund të imunizohen edhe me dozën e katërt.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG