Ndërlidhjet

Ukrainasit festojnë Ditën e Vyshyvankas

Më 19 maj, ukrainasit mbajtën me krenari veshjet e qëndisura tradicionale për të festuar Ditën e Vyshyvankas, ndërsa vazhdon agresioni i Rusisë ndaj vendit të tyre.
Festa e përvitshme mbahet të enjten e tretë të muajit maj, dhe nisi të festohej në vitin 2006 nga Lesia Voronyuk, një studente në Universitetin Kombëtar të Chernivtsi, e cila dëshironte të ruante traditat popullore të Ukrainës.
Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, iu drejtua kombit të tij me homazhe, duke thënë: "Kjo është hajmalia jonë e shenjtë në këtë luftë. Gëzuar Ditën e Vyshyvankas, Ukrainë"!


Facebook Forum

XS
SM
MD
LG