Ndërlidhjet

Kosova shpall ditë zie në nderim të Kadaresë


Presidentja e Kosovës, Vjosa Osman, në një prej takimeve me shkrimtarin Ismail Kadare.
Presidentja e Kosovës, Vjosa Osman, në një prej takimeve me shkrimtarin Ismail Kadare.

E mërkura e 3 korrikut do të jetë ditë zie në Kosovë, në nderim të shkrimtarit shqiptar, Ismail Kadare, i cili vdiq të hënën në moshën 88-vjeçare.

Vendimin e mori presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

“Zija shtetërore do të jetë gjatë ditës së mërkurë - ditën kur edhe varroset i ndjeri Ismail Kadare, ndërkaq Protokolli i Shtetit ngarkohet që t’i ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për zbatimin e këtij vendimi”, thuhet në njoftim.

I lindur më 1936, Kadare vdiq më 1 korrik si pasojë e një arresti kardio-respirator.

Veprat e tij u përkthyen në më shumë se 45 gjuhë të botës.

Ai ishte fitues i disa çmimeve ndërkombëtare, ndërsa vitin e kaluar Franca - ku jetoi me dekada - i dha titullin “Oficeri i Madh i Legjionit të Nderit”.

Kadare - "një dritë vezulluese në ditët më të errëta të Shqipërisë"
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

Udhëheqës në Shqipëri dhe në Kosovë thanë se me vdekjen e Kadaresë, “shqiptarët humbën gjeniun e tyre të letrave”, ndërsa “bota humbi shkrimtarin e saj më të madh të gjallë”.

Shqipëria shpalli dy ditë zie, më 2 dhe 3 korrik, në nderim të shkrimtarit të ndjerë.

XS
SM
MD
LG