Ndërlidhjet

Gjermanët e përzënë të Rusisë në kërkim të rrugës së kthimit


Gjermanët e përzënë të Rusisë në kërkim të rrugës së kthimit
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:02:38 0:00

Prindërit dhe gjyshërit e tyre u dëbuan nga shtëpitë e tyre në Bashkimin Sovjetik, dhe u zhvendosën në zona të largëta të Rusisë gjatë Luftës së Dytë Botërore, sepse autoritetet sovjetike i konsideronin ata tradhtarë të mundshëm. Tani pensionistë, shumë gjermanë duan të kthehen në vendet nga ku ishin dëbuar familjet e tyre. Ky është rrëfimi i 70-vjeçares Alisa Meissner, e cila ka luftuar dhe ka fituar rastin e saj në Gjykatën Kushtetuese të Rusisë – por ende nuk po mund të shkojë. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Arben Hoti)

XS
SM
MD
LG