Ndërlidhjet

Gratë e Afganistanit luftojnë për autonomi


Gratë e Afganistanit luftojnë për autonomi
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

Shumë gra afgane thonë se kanë shumë pak shpresë për të ardhmen, teksa është shtuar dhuna, ndërsa trupat e huaja po tërhiqen nga Afganistani pas një angazhimi ushtarak prej dy dekadash. Gra të profilit të lartë, përfshirë gjyqtare, gazetare dhe aktiviste, janë në mesin e 200 personave që janë vrarë që nga shtatori, ndërsa të tjera si to tani druajnë se kthimi i mundshëm i talibanëve në pushtet do të sillte edhe më shumë dhunë në vend, dhe do t’i kthente kufizimet e ashpra ndaj lirisë së grave dhe vajzave. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG