Ndërlidhjet

Gjykata shpall fajtorë deputetët e Vetëvendosjes për hedhje të gazit lotsjellës


Kuvendi i Kosovës 14 dhjetor, 2015

Gjykata Themelore në Prishtinë ka shpallur aktgjykimin për rastin e deputetëve të Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, të akuzuar për hedhjen e gazin lotsjellës në ambientet e Kuvendit.

Gjykata i ka shpallur fajtorë katër deputetët: Albin Kurti, Donika Kadaj-Bujupi, Faton Topalli dhe Albulena Haxhiu.

Deputeti Albin Kurti është dënuar me 1 vit e 3 muaj burg për përdorim të armës, përkatësisht hedhje të gazit lotsjellës, si dhe 6 muaj për pengim të personit zyrtar. Dënimi i tërësishme: 1 vit e 6 muaj burgim.

Deputetja Albulena Haxhiu është dënuar me 1 vit e 2 muaj burgim si dhe 4 muaj për pengim të personit zyrtar. Dënimi i tërësishme 1 vit e 6 muaj.

Donika Kadaj-Bujupi për përdorim të armës [gazit lotsjellës] është dënuar me 1 vit e 3 muaj dhe 6 muaj për pengim të personit zyrtar. Dënimi i tërësishëm 1 vit e 6 muaj.

Ndërsa, deputeti Faton Topalli për përdorim të armës është dënuar me 1 vit burgim, si dhe për pengim të personit zyrtar me 3 muaj burg. Dënimi i tërësishme: 1 vit e dy muaj burg.

Deputetët që kanë hedhur gaz lotsjellës
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:21 0:00

Të gjitha këto dënime janë me kusht, kështu që deputetët nuk do të detyrohen të vuajnë dënimin me burg. Ata mund të dërgohen në burg, vetëm nëse brenda periudhës 2-vjeçare përsërisin veprën.

Të akuzuarit nuk ishin në seancën e sotme kur u bë shpallja e aktgjykimit.

Pas shqiptimit të dënimeve, nga Gjykata Themelore e Prishtinës, ka reaguar ish-kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri.

Dënimet e shqiptuara, sipas Ymerit, janë tregues se rasti ka qenë për “qëllime politike”.

Të katër deputetët e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje janë akuzuar për hedhje të gazit në seancën e Kuvendit të Kosovës, me qëllim të pengimit të ratifikimit të Marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi dhe Marrëveshjen për bashkësinë e komunave me shumicë serbe.

Njëri nga avokatet mbrojtës, Haxhi Millaku, tha se do të bëhet ankesë në shkallën tjetër të gjykatës.

XS
SM
MD
LG