Ndërlidhjet

Dy të dënuar në Jordani për komplot për puç


Mbreti Abdullah i Jordanisë

Një gjykatë në Jordani shpalli një ish-shef të gjykatës mbretërore dhe një të afërm të mbretit Abdullah fajtorë për kryengritje dhe rebelim kundër monarkisë.

Bassem Awadallah dhe Sharif Hassan bin Zaid, të cilët i mohuan akuzat, u dënuan me nga 15 vjet burgim.

Ata u arrestuan në prill, kur ish-princi i kurorës i Jordanisë, Hamzah, u vendos në arrest shtëpiak, nën dyshimet se ka bërë komplot për të destabilizuar vendin.

Princi Hamzah, i cili është gjysmëvëllai i mbretit Abdullah , nuk u përball me ndonjë akuzë.

Mbreti tha se ka vendosur të merret me çështjen e tij “brenda kornizës familjare”, pasi princi premtoi publikisht besnikërinë ndaj tij.

Princi Hamzah, 41 vjeç, është djali i madh i mbretit të ndjerë, Hussein, dhe gruas së tij, mbretëreshës Noor.

Ai u emërua princ i kurorës në vitin 1999, kur babai i tij vdiq dhe Abdullah u bë mbret.

Abdullah e hoqi princin Hamzah nga posti në vitin 2004.

XS
SM
MD
LG